Tarsal tünel sendromu ayak bileğinin alt tarafında yer alan arka tibial sinirin tarsal tünel olarak adlandırılan bölgede sıkışmasından kaynaklanan ağrılı bir rahatsızlıktır.

Topuğa ve bazen ayak parmaklarına yayılan yanma şeklinde ağrı, karıncalanma veya uyuşma şeklinde belirti gösterebilir. Ağrı uzun süre ayakta durulduğunda daha şiddetlenebilir ve genellikle geceleri kötüleşebilir.

Yürürken ve ya koşarken ayaklarınızın içe ya da dışa basma eğilimi bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına etken olabilir. Tarsal tünel sendromu travmatik bir yaralanma ile ilişkili olabildiği gibi idiyopatikte olabilir. Ayak bileği ekleminde osteoartrit, romatoid artrit, diyabet, ayaklarda içe ya da dışa basma, tarsal tünelde herhangi bir kist, koşu ve koşu gerektiren sporlar tarsal tünel sendromu olasılığını artırır.

Ayağı yoracak faaliyetlerden uzak durmak, iltihaplı olduğu akut dönemde soğuk tedavi uygulamak ağrıyı hafifletebilir. Doktorunuz ağrıyı azaltmak için antienflamatuar ilaçlar reçete edebilir. Germe ve güçlendirme egzersizleri faydalı olabilir.  İleri vakalarda proloterapi, mezoterapi enjeksiyonu uygulanabilir. Siniri rahatlatmak için cerrahi operasyon gerekebilir. Operasyon bölgedeki yumuşak doku yapılarını rahatlatarak tibial sinire daha fazla yer açmayı amaçlar. Operasyon sonrası iyileşme süreci birkaç hafta olabileceği gibi birkaç aya kadar da uzayabilir.