MENİSKÜS YIRTIĞI

Menisküs; femur kemiği ve tibia kemiği arasında bir yastık görevi gören kıkırdak bir dokudur. Her diz ekleminde 2 adet menüsküs bulunur.

Diz eklemine basınç uygulayan ya da ani dönüş hareketleri, zorla bükülme, çömelme, ağır kaldırma gibi aktiviteler sonucunda hasar görebilir ve yırtılabilirler. Özellikle futbol, basketbol tarzı spor yapanlar risk altındadır. Fakat menisküs yırtığının başınıza gelmesi için sporcu olmanız gerekmez. Zayıflamış bir menüsküse sahipseniz bu hareketler sonucunda menisküsünüz yırtılabilir. Osteoartritiniz varsa menisküsünüzü yırtma ihtimaliniz artar. Menisküs yaşla birlikte zayıflar. Menisküs hasarları daha çok 30 yaş üzerindeki insanlarda görülür.

dis lateral meniskus yirtigi 1

MENİSKÜS YIRTIĞI BELİRTİLERİ

Sporcularda menisküs yırtığı genellikle aniden olur. 24 saat içerisinde şiddetli ağrı, sertlik, gerginlik  ve şişme meydana gelebilir. Yürüyüş zorlaşabilir. Dizin esnetilmesi ya da bükülmesi sırasında ek ağrı hissedilebilir. Eklemde gevşek bir parça kıkırdak sıkışabilir ve böylece dizin geçici olarak kilitlenmesi bacağın tamamen uzamasını engeller.

dis lateral meniskus yirtigi 2

MENİSKÜS YIRTIĞI NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Fiziksel muayene ve hasta geçmişi: Belirtilerinizi ve tıbbi geçmişinizi anlattıktan sonra, doktorunuz dizinizi inceler. Menisküsün oturduğu ortak hat boyunca hassasiyet olup olmadığını kontrol edecektir. Bu genellikle bir menisküs yırtığı sinyali verir.

Görüntüleme: Diğer diz sorunları benzer belirtilere neden olduğundan, doktorunuz tanıyı doğrulamaya yardımcı olmak için Manyetik Rezonans (MR) isteyebilir. MR diz ekleminin yumuşak dokularını görüntülemede kullanılır.

dis lateral meniskus yirtigi 3

MENİSKÜS YIRTIĞINDA TEDAVİ

Doktorunuzun menisküs yırtığınız nasıl tedavi ettiği yırtığın türüne, boyutuna ve konumuna göre değişebilir.

Menisküs dışının üçte biri zengin kan dolaşımına sahiptir. Bu kırmızı bölgedeki yırtık kendiliğinden iyileşebilir veya ameliyatla tedavi edilebilir. Uzunlamasına bir yırtılma bu tür yırtılmalara bir örnektir.

Menüsküsün içteki üçte ikisinde kan dolaşımı yoktur. Kandaki maddeler olmadan bu beyaz bölgedeki yırtıklar iyileşemez. Bu karmaşık yırtıklar genellikle ince ve yıpranmış kıkırdakta meydana gelir. Parçalar tekrar bir araya gelemez ve cerrahi müdahale gerektirir.

Sahip olduğunuz yırtık türü ile birlikte yaşınız, aktivite seviyeniz ve ilgili olabilecek diğer yaralanmalar tedavi planını etkileyecektir.

Menisküs yırtığı son derece sık görülen diz yaralanmalarıdır. Doğru teşhis, tedavi ve rehabilitasyon süreci ile hastalar sıklıkla yaralanma öncesi yeteneklerine dönerler.

dis lateral meniskus yirtigi 4

dis lateral meniskus yirtigi 5

dis lateral meniskus yirtigi 6